Değişen Dünyada Değişen Bizler

 

 “Yirmi birinci yüzyıldayız, modern olmalı.”diyor herkes bugünlerde. “Modern olmalıyız, değişen bu dünyanın gerisinde kalmamalıyız. Mesela o bilindik kafelerde mutlaka bir “selfie”miz olmalı, yiyeceklerimizi bizden ziyade takipçilerimiz beğenmeli ve pantolonlarımız yırtık olmalı. Bunları yapmıyor musun? Okuduğun (!) kitabın fotoğrafını da paylaşmamışsındır şimdi sen. Ah ne de “geri kafalı”sın.

  Yanlış yapıyoruz dostlar, yanlış! Bizlere televizyonlarda, sosyal medyada gösterilen her şeyi doğru sayıyoruz, örnek alıyoruz ve taklit ediyoruz. Özümüzü kaybediyoruz, kendimizden başka birisi olmaya çabalıyoruz. Bizlere, “Bunları yapın, farklı biri olun, “cool” olun diye gösterilen şeyleri yapıyoruz. Peki sonunda ne oluyoruz?
“Herkes” oluyoruz, herkesleşiyoruz! Herkes olmak “hiç” olmaktır. Herhangi biri oluyoruz, “olmasa da olur” biri. Daha sonra düşünmeyi bırakıyoruz, toplumun dediği her şey kabulümüz oluyor. Ah ama şimdi iyi bir yönümüzü de söylemeden geçemeyeceğim: ihtiyacı olanlara çok yardımcı oluyoruz, keşke bir de sadece kameraların önünde olmasa.. Hadi bir bakalım, ne olduk biz şimdi? Ee, artık bizi kandırması, değerlerimizi,  insanlığımızı elimizden alması kolay. Yavaş yavaş bizi biz yapan her şeyi kaybediyoruz,tek düzeleşiyoruz. Ama merak etmeyin biz çok “modern”, çok “farklı”, çok “cool” insanlarız.

Bir Cevap Yazın